Ontvang wat je bent
Op 7 maart 2026 organiseert de Fraterniteit van de augustijnen een studiemiddag over Augustinus’ visie op eucharistie en avondmaal.
Bisschop Augustinus vierde iedere zondag, en later dagelijks, in zijn gemeenschap de eucharistie. Het was de viering waarbij zijn gemeenschap samenkwam om Gods woord te horen en Augustinus’ uitleg daarvan in zijn prediking, en om het lichaam en bloed van Christus te ontvangen. Het was de viering waarin het wezen van de kerk tot uitdrukking werd gebracht: Christus geeft zich aan ons en vormt de gemeenschap van gedoopten.
Maar hoe vierde men eucharistie en avondmaal in de tijd van Augustinus? Zijn er grote verschillen met de wijze waarop wij het nu vieren? Hoe is de wisselwerking tussen de gemeenschap die viert en het sacrament dat gevierd wordt bij Augustinus?
Op deze studiedag gaan twee sprekers in op de vorm en betekenis van het vieren van de eucharistie bij Augustinus.
Programma:
| 14.00 | Welkom |
| 14.10 | Het vieren van de liturgie in de tijd van Augustinus / em. Prof. Gerard Rouwhorst |
| 15.00 | Pauze |
| 15.15 | Ontvang wat je bent – Augustinus over eucharistie en avondmaal / dr. Eugene Brussee |
| 16.00 | Eindgesprek over het thema |
| 16.30 | Sluiting en een drankje |
| Plaats: | Monicazaal Sint Augustinuskerk, Oude Gracht 69 Utrecht – ingang via Mariakapel |
| Tijd: | 7 maart 2026 |
| Kosten: | € 20,00 p.p. |
| Aanmelding: | U kunt zich opgeven bij pater Gerben Zweers o.s.a, gjbzweers@gmail.com |
Gerard Rouwhorst is hoogleraar aan de Katholieke Theologische Universiteit te Utrecht geweest en de opvolger daarvan, de Faculteit voor Katholieke Theologie te Tilburg. Hij is gespecialiseerd in de geschiedenis van de vroegchristelijke Kerk, met name in die van het oosters christendom. Hij zal spreken over de vroegchristelijke eucharistieviering, de verschillende tradities, en de wijze waarop deze werd gevierd in Noord-Afrika in de tijd van Augustinus.
Eugene Brussee is diaken van het bisdom Haarlem-Amsterdam en docent aan het seminarie in Heiloo. Hij is onlangs gepromoveerd op de visie van Augustinus op het ‘sacrament van de tafel van de Heer’, zoals eucharistie en avondmaal in Augustinus’ tijd genoemd werd. Hij zal spreken over de theologie van de eucharistie bij Augustinus.
